Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 czerwca 2014

Juniorska reprezentacja Polski w Wałbrzychu (UPDATE)


Był czerwiec 2013 roku, gdy wciąż nieukończony wałbrzyski kompleks widowiskowo-rekreacyjno-sportowy został otwarty dla mas. Organizatorzy zaserwowali kibicom danie w postaci dwumeczu reprezentacji U-20 Polski i Chin. Nasi przetarli się przez ten dwumecz w dość rezerwowym składzie, a Chińczycy zaprezentowali mocno odmłodzony zespół. Dla obu ekip te starcia były nie od parady. Ba, okazały się wielce pożyteczne, bo nasi zdobyli mistrzostwo Europy U-20 w dywizji B, a nasz sparingpartner dojechał na 7. w MŚ U-19, w pokonanym polu zostawiając Chorwację i Rosję. To bardzo dobry wynik, bo na mistrzostwach dla 19-latków Chińczycy wystawili wtedy aż pięciu 18-latków i dwóch 17-latków

Jest czerwiec 2014 roku. Aqua Zdrój obchodzi pierwsze urodziny, a do Wałbrzycha przyjeżdża kadra Polski U-18 (rocznik 1996). Rywalami biało-czerwonych nie będą ogryzki, bo przyjdzie się zmierzyć z rówieśnikami z Turcji (mistrz Europy w tym roczniku z 2012 roku), Niemiec (5. miejsce w ME) i Rosji (13. miejsce). Nasi wystąpią podobno w takim zestawieniu:

Filip Pruefer, środkowy, Junior Basket Poznań
Maciej Bender, środkowy, WKK Wrocław/Mountain Mission (NCAA)
Dominik Olejniczak, środkowy, TKM Włocławek
Szymon Kiwilsza, skrzydłowy/środkowy, Żak Koszalin (r. 1997)
Grzegorz Kulka, skrzydłowy, Trefl Sopot
Adrian Warszawski, skrzydłowy, TKM Włocławek
Maciej Bojanowski, skrzydłowy, Żubry Białystok
Michał Kolenda, skrzydłowy, Trefl Sopot (r. 1997)
Jakub Nizioł, rzucający obrońca/skrzydłowy, Śląsk Wrocław
Igor Wadowski, rzucający obrońca, WKK Wrocław
Marcel Ponitka, rzucający obrońca, Zastal Zielona Góra (r. 1997)
Mariusz Konopatzki, rzucający obrońca, Basket Kwidzyn
Artur Włodarczyk, rozgrywający, Trefl Sopot
Wojciech Jakubiak, rozgrywający, Czarni Słupsk
Marc-Oscar Sanny, rozgrywający, Śląsk Wrocław
Mateusz Fatz, środkowy, Astoria Bydgoszcz

Trener: Arkadiusz Miłoszewski

 skład wg www.skm.polskikosz.pl


Pogrubioną czcionką zaznaczyłem graczy, którzy byli członkami kadry na ostatnich mistrzostwach Europy dwa lata temu. Ekipa Miłoszewskiego zajęła tam świetne szóste miejsce (na 16 ekipy), pokonując Czechy, Niemcy, Litwę i Chorwację, a przegrywając z Grecją, Francją (późniejszy wicemistrz), Serbią (brązowy medal), Włochami (skończyli na 4. miejscu) i Niemcami (w meczu o 5. miejsce). Liderami polskiej drużyny byli wtedy bliźniacy Zywert. Marek, rzucający obrońca, był pierwszym strzelcem zespołu, a Kamil, rozgrywający, był drugim strzelcem i najlepszym asystującym. Niestety, uznawani za wielkie talenty, pochodzący z wielkopolskiego Sierakowa bracia wspólnie złapali koszmarne kontuzje i sezon 2013/14 mieli z głowy. Ich w tym roku w kadrze nie zobaczymy.  

W te wakacje Polacy zagrają w ME U-18 w Turcji, a przygotowania do czempionatu zaczynają właśnie pod Chełmcem. Trener Miłoszewski powołał szeroką, ponad 20-osobową kadrę, ale w Wałbrzychu nie zobaczymy aż tylu koszykarzy w akcji.

Skupmy się zatem na graczach, których na boisku ujrzymy:

Filip Pruefer – prawie 210 cm wzrostu. Podobnie jak bliźniacy Zywert wywodzi się z Kormorana Sieraków, z którym, wraz z wyżej wymienionymi, zdobył mistrzostwo Polski U-16 – i to w starszym roczniku. Uczestnik Jordan Brand Classic, gdzie mógł spotkać samego Micheala Jordana. Obecnie występuje pod okiem Eugeniusza Kijewskiego w Poznaniu. W II lidze w ostatnim sezonie w 24 meczach miał 7.6 pkt i 6.2 zb. W półfinałach MP U-18 śr. 10.0 pkt i 13.0 zb. Trzeci strzelec i pierwszy zbierający kadry w ME U-16 przed dwoma laty. Grał też ze starszym rocznikiem na ME U-16 trzy lata temu, gdy Polska zajęła ostatnie dające utrzymanie w dywizji A miejsce.

Maciej Bender – wicemistrz Polski U-14 z 2011 (z Polonią Warszawa), mistrz Polski U-16 z 2013 (z Polonią), wicemistrz Polski U-18 sprzed miesiąca (z WKK, wybrany do najlepszej piątki turnieju). Pierwszopiątkowy gracz kadry z młodszego rocznika 1997, z którą po ogromnej walce zdołał się utrzymać w dywizji A (12. miejsce w ME U-16 2013). Do WKK został ściągnięty dopiero na finały. Na co dzień gra za Wielką Wodą, w liceum ze stanu Wirginia, gdzie prowadzi go polski trener.

Dominik Olejniczak – 208 cm wzrostu, 4. miejsce z TKM Włocławek w tegorocznych MP U-18. Na co dzień broni barw drugoligowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Władysławowie (śr. 8.1 pkt i 8.0 zb, 24 mecze). W finałach U-18 dał się zapamiętać po potężnym wsadzie. Na ME dwa lata temu niespodziewanie nie pojechał. 

Szymon Kiwilsza – rocznik 1997, w zeszłe wakacje był pewniakiem do kadry Polski na ME U-16. Niestety, z turnieju wyeliminowała go kontuzja, a w jego miejsce na Ukrainę pojechał Wiktor Sewioł z WKK Wrocław, stając się dość niespodziewanie najjaśniejszym punktem reprezentacji. W ostatnim sezonie był najlepszym strzelcem w kraju w rozgrywkach juniorskich, notując w etapie centralnym śr. 22.4 pkt i 12.2 zb. Teraz Kiwilsza dostaje sporą szansę od trenera Miłoszewskiego.

Grzegorz Kulka – mistrz Polski U-18 z Treflem Sopot z tego roku, a także MVP całego turnieju finałowego. Ważny gracz kadry Miłoszewskiego w ME U-16 (prawie 10 pkt i 7 zb w każdym meczu). W ostatnim sezonie w drugoligowych rezerwach Trefla śr. 11.2 pkt i 7.9 zb. Obok występów w Treflu U-18, grał też z powodzeniem w zespole U-20 (14.4 pkt i 13.0 zb w fazie centralnej).  Karierę rozpoczynał w Polonii Warszawa.

Adrian Warszawski – 201 cm, 4. miejsce z TKM Włocławek w MP U-18, wybrany do najlepszej piątki turnieju (w rozgrywkach centralnych śr. 13.3 pkt i 8.2 zb). Ma też na koncie 5 epizodów w barwach Anwilu w Tauron Basket Lidze.

Maciej Bojanowski – 197 cm wzrostu, nowa postać w kadrze. W Żubrach Białystok w półfinałach MP U-18 notował śr. 19 pkt i 9.7 zb, natomiast w II lidze, w SMS-ie Władysławowo miał 9.3 pkt i 2.5 zb.

Michał Kolenda – kapitany kadry młodszego rocznika 1997, z którym 11 miesięcy temu grał w europejskim czempionacie. Z Treflem Sopot wicemistrz Polski U-16 (2013) i U-18 (2014). Wywodzi się z Ełku. Gra w rezerwach Trefla w II lidze, gdzie spełnia rolę zmiennika. Jego młodszy o dwa lata brat Łukasz także gra w młodzieżowych kadrach Polski.

Jakub Nizioł – 198 cm, brązowy medalista MP U-16 ze Śląskiem (2012). Typowy łowca punktów, słynący z rzutu za trzy. W sezonie 13/14 grał z rezerwami Śląska w II lidze (śr. 14.8 pkt w 21 meczach). W rozgrywanych we własnej hali tegorocznych MP U-18 zaliczył spore niepowodzenie. Ze swoim WKS-em zajął dopiero 6. miejsce. Członek kadry z ME U-16, gdzie jednak był głębokim zmiennikiem.

Igor Wadowski – wychowanek Ochoty Warszawa, obecnie w WKK Wrocław. Wicemistrz Polski U-18 (wybrany do najlepszej piątki turnieju finałowego).  W tegorocznych rozgrywkach juniorskich rzucił naszemu Górnikowi w Aqua Zdroju 35 punktów. Ma za sobą też występy w trzecioligowych rezerwach WKK oraz w pierwszoligowym zespole seniorskim. W I lidze grał śr. tylko 10 min w meczu, ale zdążył pojawić się na parkiecie w 20 spotkaniach. Obok Kulki i Pruefera powinien być liderem kadry U-18.

Marcel Ponitka – rocznik 1997, z powodu osiągnięć jego starszego brata Mateusza, chyba najgłośniejsze nazwisko w młodzieżowym baskecie w Polsce. Bardzo utalentowany, choć nieobliczalny obrońca przeniósł się w tamtym roku z GTK Gdynia do Zastalu Zielona Góra, z którym był dopiero 8. w MP U-18. W 8 meczach na etapie centralnym MP U-18 notował 14.9 pkt, 4.2 zb i 3.3 as. Grał też w II lidze, w Muszkieterach Nowa Sól (23 mecze, 7.7 pkt, 2.7 zb, 2.5 as) oraz zaliczał epizody w Stelmecie Zielona Góra (w TBL i Eurocup). Pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego.

Mariusz Konopatzki – niespodziewanie dojechał ze swoim Basketem Kwidzyn aż do 5. miejsca w MP U-18, po drodze ogrywając gospodarzy finałów, czyli wrocławski Śląsk. Najlepszy strzelec całego turnieju finałowego (w 4 meczach śr. 18.8 pkt). Na co dzień broni barw SMS-u Władysławowo (7.1 pkt, 3.2 zb, 2.8 as). W kadrze wydaje się, że będzie walczył o miejsce zmiennika Wadowskiego. Pewnym bowiem jest, że ktoś z trójki Nizioł-Ponitka-Konopatzki będzie musiał wypaść.

Artur Włodarczyk – mistrz Polski U-18, obok Kulki najlepszy gracz w barwach Trefla. Pod nieobecność kontuzjowanego Kamila Zywerta to on prawdopodobnie będzie dyrygował grą biało-czerwonych. W ME U-16 notował śr. 9.2 pkt, ale tylko 1.4 as. W ostatnim sezonie na etapie krajowym MP U-18 śr. 11.0 pkt i 4.0 as. W II lidze w Treflu śr. 9.5 pkt, 2.9 zb, 2.8 as. Wychowanek Wisły Kraków.

Wojciech Jakubiak – zmiennik w kadrze podczas ME U-16, wicemistrz Polski U-16 z Czarnymi Słupsk (2012). W rozgrywkach centralnych U-18 notował śr. 18.8 pkt, 4.3 zb, 3.8 as. W ostatnich rozgrywkach zaliczył 7 epizodów w Tauron Basket Lidze w barwach Czarnych. W klubie trenuje go Robert Jakubiak, jego ojciec. Wojtkiem podobno zainteresowana jest świetna amerykańska uczelnia Memphis, na której grali w przeszłości chociażby Derrick Rose i Penny Hardaway.

Marc-Oscar Sanny – czarnoskóry rozgrywający Śląska imponuje szybkością i atletyzmem. Brązowy medalista MP U-16 (2012). W etapie centralnym MP U-18 zaliczał śr. 9.9 pkt, 5.2 zb i 4.1 as, natomiast w II lidze: 9.1 pkt, 2.1 zb, 3.0 as. O miejsce zmiennika w kadrze prawdopodobnie powalczy z Jakubiakiem. Starszy brat Marca, Stanferd, także gra w Śląsku.

Mateusz Fatz - brązowy medalista tegorocznych MP U-18 we Wrocławiu jako gracz Astorii Bydgoszcz. Finały w stolicy Dolnego Śląska miał nierówne i wydawało się, że lepiej w najważniejszych meczach prezentował się chociażby rozgrywający Karol Kutta. Fatz grał na ostatnich ME rocznika 1996 przed dwoma laty, gdy Polska zajęła 6. miejsce. W ostatnich rozgrywkach środkowy z Bydgoszczy grał także w SMS-ie, gdzie notował w 26 meczach śr. 11.2 pkt i 5.2 zb.

Wielu zdolnych graczy, a tylko 12 miejsc w kadrze na turecki czempionat. Wałbrzyski turniej dla kilku z wyżej wymienionych to być albo nie być w kadrze, dlatego nikt nie powinien odpuszczać. Juniorski basket na europejskim poziomie już w weekend.


Program:

21 czerwca
16:00 Turcja – Niemcy
18:00 – Uroczyste otwarcie
18:30 Polska – Rosja
22 czerwca
16:00 Niemcy – Rosja
18:30 Polska – Turcja
23 czerwca
16:00 Rosja – Turcja
18:30 Polska – Niemcy
20:30 – Uroczyste zakończenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz